Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 1.1212.a
Issued by Amgros I/S · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 16 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- DKK 56,50,000
- Reference
- 611374-2026
- Location
- Denmark
- Sector
- Healthcare & Pharma
- Type
- goods
Details
Amgros I/S (Amgros) er et interessentskab med de 5 regioner som interessenter. Amgros ønsker at indgå rammeaftaler for de lægemidler, der fremgår af de enkelte delkontrakter nedenfor, med henblik på at forsyne interessenternes sygehusapoteker med lægemidler samt eventuelt videresalg til Færøerne og Grønland. Amgros videresælger lægemidlerne til sygehusapotekerne til Amgros’ indkøbspris med et tillæg. Rammeaftalerne er ikke-eksklusive. Rammeaftalerne indgås uden købspligt, og sygehusapotekerne i regionerne er ikke forpligtet til at anvende Amgros’ rammeaftaler.
Lots Lot 1 — Udbudsnummer 1 (estimated 5650000): Udbudsnummeret (delkontrakten) omfatter følgende lægemidler: ATC Code: V03AB37 · Generisk navn: Idarucizumab · Dispenseringsform: Injektions- og infusionsvæske · Styrke: 2,5 mg / 50 ml · Enhedsværdi: 5 g · Mængde i enheder: 99. Hvert udbudsnummer anses for en selvstændig delkontrakt og udbydes uafhængigt af de øvrige udbudsnumre. En leverandør kan således vælge at give tilbud på ét, flere eller alle udbudsnumre, og tildeling sker separat for hvert enkelt udbudsnummer. En leverandør kan således tildeles en, flere eller alle delkontrakter. Der henvises til udbudsbetingelserne, herunder om afgivelse af tilbud under de enkelte udbudsnumre. Under betegnelsen "mængde i enheder" ovenfor er angivet et skønnet forbrug af lægemidlerne under udbudsnummeret, men det reelle forbrug kan afvige væsentligt derfra. Dette må leverandørerne påregne. Baggrunden herfor er, at der er tale om lægemidler til patientbehandling på de offentlige sygehuse, hvor patientens behov skal imødekommes. For nærmere beskrivelse henvises der til udbudsbetingelserne og rammeaftalen.
Buyer: Amgros I/S
Buyer country: DNK
Procedure: open
CPV code: 33600000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 16 notices from Amgros I/S, going back to August 2026 — 16 of them still open. There are 18 open Healthcare & Pharma tenders in Denmark. This one closes in 41 days.
More from this buyer
- Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 1.1070.a· closes 6 Oct
- Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 1.503.a· closes 10 Oct
- Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 2.1308.a· closes 9 Oct
- Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 1.705.a· closes 10 Oct
- Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 1.709.b· closes 7 Oct
Similar Healthcare & Pharma tenders
- Denmark – Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products – Units til Tandplejen Aarhus Kommune· closes 3 Oct
- Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 1.1070.a· closes 6 Oct
- Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 2.1308.a· closes 9 Oct
- Denmark – Pharmaceutical products – Amgros 2027 1.503.a· closes 10 Oct
- Denmark – Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products – Fællesudbud vedrørende levering af stomiprodukter mv.· closes 11 Sept
Documents
- TED-official-notice-611374-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this healthcare & pharma opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Healthcare & Pharma tenders
- Romania – Angiography supplies – MATERIALE ENDOVASCULARE PENTRU NEURORADIOLOGIA INTERVENTIONALASPITAL CLINIC JUDETEAN DE URGENTA BIHOR · Romania
- Poland – Medical consumables – DOSTAWA PROTEZ NACZYNIOWYCHWojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu · Poland
- Spain – Repair and maintenance services of medical and precision equipment – 2026-0-18 SERVICIO DE MANTENIMIENTO INTEGRAL DE EQUIPOS DE ALTA TECNOLOGÍA MARCA GENERAL ELECTRIC PARA EL HOSPITAL UNIVERSITARIO 12 DE OCTUBRESERVICIO MADRILEÑO DE SALUD-HOSPITAL UNIVERSITARIO 12 DE OCTUBRE · Spain
- Poland – Surgical sutures – Cykliczne dostawy materiałów szewnych dla potrzeb Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli · Poland
- Bulgaria – Medical equipments, pharmaceuticals and personal care products – „Доставка на антитела за обезпечаване на проект USMOT, ФНИ ННП Вихрен - 2024"МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТ-ВАРНА "ПРОФ. Д-Р ПАРАСКЕВ ИВ.СТОЯНОВ" · Bulgaria
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →