FreeTender
Accepting bidsitbSweden

Sweden – Library software package – Bibliotekssystem och webbplats

Issued by Ekerö kommun · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
6 Sept 2026
Closes
7 Oct 2026, 23:59 UTC
Reference
608710-2026
Location
Sweden
Sector
IT & Telecom
Type
goods

Details

Ekerö kommun avser att upphandla ett digitalt, molnbaserat bibliotekssystem för folk- och skolbiblioteksverksamhet med tillhörande publik webbplats för folkbiblioteksverksamheten. Syftet med upphandlingen är att säkerställa en långsiktigt hållbar, flexibel och användarvänlig digital infrastruktur som stödjer biblioteken i Ekerös uppdrag att främja läsning, kunskap, delaktighet och demokrati. Bibliotekssystemet och tillhörande publik webbplats ska möta dagens och framtidens behov hos invånare, besökare och medarbetare enligt Bilaga – Kravspecifikation. Kultur- och fritidsförvaltningen i Ekerö kommun är beställare och mottagare av det upphandlade systemet. Nuläge Kultur- och fritidsförvaltningen i Ekerö kommun använder idag bibliotekssystemet Book-IT och den integrerade webbplatsen Axiell Arena Nova. Ekerö kommun uppskattar att cirka 25 medarbetare inom kultur- och fritidsförvaltningen använder systemet och webbplatsen idag. Antalet biblioteksanvändare i bibliotekssystemet idag är cirka 4000 inom skolbiblioteksverksamheten och cirka 10 000 inom folkbiblioteksverksamheten. Antalet besök på den publika webbplatsen uppskattas till cirka 100 000 om året och sker från både mobiltelefon och dator. Tidplan Ekerö kommun planerar att tilldela upphandlingen i november 2026 och har som krav att ett nytt bibliotekssystem med tillhörande installation, migrering och implementation ska vara fullt fungerande och i drift senast 15 mars 2027.

Lots Lot 1 — Bibliotekssystem och webbplats: Ekerö kommun avser att upphandla ett digitalt, molnbaserat bibliotekssystem för folk- och skolbiblioteksverksamhet med tillhörande publik webbplats för folkbiblioteksverksamheten. Syftet med upphandlingen är att säkerställa en långsiktigt hållbar, flexibel och användarvänlig digital infrastruktur som stödjer biblioteken i Ekerös uppdrag att främja läsning, kunskap, delaktighet och demokrati. Bibliotekssystemet och tillhörande publik webbplats ska möta dagens och framtidens behov hos invånare, besökare och medarbetare enligt Bilaga – Kravspecifikation. Kultur- och fritidsförvaltningen i Ekerö kommun är beställare och mottagare av det upphandlade systemet. Nuläge Kultur- och fritidsförvaltningen i Ekerö kommun använder idag bibliotekssystemet Book-IT och den integrerade webbplatsen Axiell Arena Nova. Ekerö kommun uppskattar att cirka 25 medarbetare inom kultur- och fritidsförvaltningen använder systemet och webbplatsen idag. Antalet biblioteksanvändare i bibliotekssystemet idag är cirka 4000 inom skolbiblioteksverksamheten och cirka 10 000 inom folkbiblioteksverksamheten. Antalet besök på den publika webbplatsen uppskattas till cirka 100 000 om året och sker från både mobiltelefon och dator. Tidplan Ekerö kommun planerar att tilldela upphandlingen i november 2026 och har som krav att ett nytt bibliotekssystem med tillhörande installation, migrering och implementation ska vara fullt fungerande och i drift senast 15 mars 2027.

Buyer: Ekerö kommun

Buyer country: SWE

Procedure: open

CPV code: 48160000

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

There are 24 open IT & Telecom tenders in Sweden. This one closes in 32 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this it & telecom opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More IT & Telecom tenders

All IT & Telecom tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →