Romania – Snow-clearing services – Combaterea poleiului si deszăpezire pe drumurile județene din administrarea Consiliului Județean Vrancea pe durata a 48 luni calendaristice
Issued by JUDETUL VRANCEA(CONSILIUL JUDETEAN) · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 3 Sept 2026
- Closes
- 21 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 1,95,47,381.57
- Reference
- 596514-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Water & Environment
- Type
- services
Details
Combaterea poleiului și deszăpezire pe drumurile județene din administrarea Consiliului Județean Vrancea pe durata a 48 luni calendaristice pentru Lotul I -NORD si Lotul II - SUD in vederea mentinerii viabilitatii drumurilor pe timp de iarna si asigurarii circulatiei rutiere in conditii de siguranta a traficului. Rețeaua de drumuri care face obiectul prestației este prezentată în Anexa nr. 1. Drumurile județene sunt clasificate pe nivele de intervenție conform Anexei 2 și sunt împărțite pe loturi conform Anexei 3 (Lot I-sector Nord) și Anexei 4 (Lot II-sector Sud). În cadrul prezentului acord - cadru se estimează că se vor atribui pentru fiecare lot în parte minimum 1 contract subsecvent - maximum 4 contracte subsecvente. Contractele subsecvente se vor încheia anual, câte un contract subsecvent pentru fiecare lot. Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent pentru lot I/NORD - 4.886.845,39 lei fără TVA; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent pentru lot II/SUD - 4.886.845,39 lei fără TVA.
Lots Lot 1 — Sector NORD (estimated 19547381.57): Servicii de combatere a poleiului si deszăpezire pe drumurile judeţene din administrarea Consiliului Judetean Vrancea pe durata a 48 luni calendaristice, respectiv pentru iernile 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, 2029-2030. Perioada de desfășurare a prestațiilor este cuprinsa între: 15 noiembrie anul curent – 15 martie anul următor. În funcție de condițiile meteo-rutiere această perioadă poate fi modificată prin notificarea scrisă a achizitorului. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru aferente lotului 1(Nord) se regasesc in Centralizator Lot1 Nord. Valoarea maximă estimată a acordului cadru pentru lot I/NORD este de 19.547.381,57 lei fără TVA. Valoarea estimată maxima (aferent unor cantitati maxime) a celui mai mare contract subsecvent pentru lot I/NORD este de 4.886.845,39 lei fără TVA; Detalii suplimentare cu privire la serviciile ce urmează a fi prestate pe drumurile judetene aferente aferente Lotului I NORD se regasesc in caietul de sarcini si anexele la acesta. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor. Lot 2 — SECTOR SUD (estimated 19547381.57): Servicii de combatere a poleiului si deszăpezire pe drumurile judeţene din administrarea Consiliului Judetean Vrancea pe durata a 48 luni calendaristice, respectiv pentru iernile 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029, 2029-2030. Perioada de desfășurare a prestațiilor este cuprinsa între: 15 noiembrie anul curent – 15 martie anul următor. În funcție de condițiile meteo-rutiere această perioadă poate fi modificată prin notificarea scrisă a achizitorului. Cantitatile minime si maxime ale acordului cadru aferente lotului 2(Sud) se regasesc in Centralizator Lot 2 SUD. Valoarea maximă estimată a acordului cadru pentru lot II/SUD este de 19.547.381,57 lei fără TVA. Valoarea estimată maxima (aferent unor cantitati maxime) a celui mai mare contract subsecvent pentru lot II/SUD este de 4.886.845,39 lei fără TVA; Detalii suplimentare cu privire la serviciile ce urmează a fi prestate pe drumurile judetene aferente aferente Lotului II/SUD se regasesc in caietul de sarcini si anexele la acesta. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 20 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde o singura data solicitarilor de clarificari in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Buyer: JUDETUL VRANCEA(CONSILIUL JUDETEAN)
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 90620000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from JUDETUL VRANCEA(CONSILIUL JUDETEAN), going back to August 2026 — 2 of them still open. They buy mostly in Construction & Infrastructure and Water & Environment. There are 21 open Water & Environment tenders in Romania. This one closes in 19 days.
More from this buyer
Similar Water & Environment tenders
- Romania – Refuse and waste related services – Delegare prin concesiune a gestiunii unor activități ale serviciului de salubrizare în Sectorul 2 al Municipiului București· closes 15 Sept
- Romania – Sewage, refuse, cleaning and environmental services – Servicii de curatare, intretinere si decolmatare a rigolelor de colectare a apelor pluviale si a cursurilor de apa aflate in administrarea Consiliului Local al Municipiului Cluj-Napoca· closes 6 Oct
- Romania – Cleaning services – Sevicii de curățenie la sediul Ocolului Silvic Ciucurova 2026 - DS Tulcea· closes 29 Sept
- Romania – Street-cleaning services – Delegarea serviciului public de salubrizare pentru activ. de măturat, spălat, stropire și întreținerea căilor publice, și colect. cadavrelor animalelor de pe domeniul public și predarea acestora către unit de ecarisaj sau către inst. de neutralizare și pentru activ. de curăţarea şi trans. zăpezii de pe căile publice din loc. şi menţinerea în funcţiune a acestor· closes 22 Sept
- Romania – Refuse collection services – Delegare prin concesiune a gestiunii serviciului de salubrizare - activitatea de operare a centrelor de colectare prin aport voluntar a deșeurilor de la persoanele fizice în Municipiul Arad· closes 18 Sept
Documents
- TED-official-notice-596514-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this water & environment opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Water & Environment tenders
- France – Street-sweeping services – NETTOYAGE DES VOIES PUBLIQUES DE LA COLLECTIVITE DE SAINT-MARTINCollectivité de Saint Martin (978) · France
- Malta – Street-lighting equipment – TENDER FOR THE INSTALLATION OF LOW POLLUTION AND ENERGY EFFICIENT LUMINAIRES (ON BRACKET) IN VARIOUS STREETS TO THE GHARGHUR LOCAL COUNCILGharghur Local Council · Malta
- Germany – Building-cleaning services – Objektreinigungen im Stadtteil LindenhofStadt Mannheim - Fachbereich Bau- und Immobilienmanagement · Germany
- Germany – Building-cleaning services – Kita 69, Kita 70, Kinder- und Jugendhilfezentrum Aster - GebäudereinigungLandeshauptstadt Erfurt, Stadtverwaltung, Stadtkämmerei-Vergabestelle · Germany
- Sweden – Radioactive-, toxic-, medical- and hazardous waste services – Farligt avfallNodava AB · Sweden
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →