Romania – Road construction works – PROIECTARE SI EXECUȚIE LUCRĂRI: Drum TransRegio Feleac TR 35 – Etapa I Centura Metropolitană TR 35 și Drumuri de Legătură – Faza I Centura Metropolitană TR 35 şi Drumuri de legătură, Lot V
Issued by Municipiul Cluj-Napoca · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 3 Sept 2026
- Closes
- 15 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 48,85,98,683.76
- Reference
- 596793-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
PROIECTARE SI EXECUȚIE LUCRĂRI: „Drum TransRegio Feleac TR 35 – Etapa I Centura Metropolitană TR 35 și Drumuri de Legătură – Faza I Centura Metropolitană TR 35 şi Drumuri de legătură, Lot V: drumul TR35 între km 28+600 și km 31+700 , incluzând Nodul 14 (Sopor), nodul 15 (Selgros) și parțial drumul de legătură DL B6( de la nod 14-[Sopor] până km 1+600)" - conform documentatiei tehnice atasate; In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările si completările ulterioare, autoritatea stabileste ca orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare in legătură cu Documentaţia de atribuire - cu 20 de zile anterior termenului limita depunere oferte, la care se va raspunde cu 11 zile anterior termenului limita de depunere oferte.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 488598683.76): PROIECTARE SI EXECUȚIE LUCRĂRI: „Drum TransRegio Feleac TR 35 – Etapa I Centura Metropolitană TR 35 și Drumuri de Legătură – Faza I Centura Metropolitană TR 35 şi Drumuri de legătură, Lot V: drumul TR35 între km 28+600 și km 31+700 , incluzând Nodul 14 (Sopor), nodul 15 (Selgros) și parțial drumul de legătură DL B6( de la nod 14-[Sopor] până km 1+600)” conform documentatiei tehnice atasate; In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările si completările ulterioare, autoritatea stabileste ca orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare in legătură cu Documentaţia de atribuire - cu 20 de zile anterior termenului limita depunere oferte, la care se va raspunde cu 11 zile anterior termenului limita de depunere oferte. În valoarea estimata au fost incluse sume provizionate aferente Rezervelor de implementare astfel cum acestea sunt definite în clauzele generale aprobate prin HG nr. 1/2018, cu modificările și completările ulterioare, respectiv art.13 din Instrucțiunea ANAP nr. 1/2021 și nu valoarea cheltuielilor ‘diverse și neprevăzute’. Durata contractului, de la pct. II.2.7, este de 48 luni si se imparte in: 17 luni - proiectare si 31 luni - executie.
Buyer: Municipiul Cluj-Napoca
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45233120
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 6 notices from Municipiul Cluj-Napoca, going back to August 2026 — 5 of them still open. They buy mostly in Construction & Infrastructure and Water & Environment. There are 78 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 13 days.
More from this buyer
- Romania – Sewage, refuse, cleaning and environmental services – Servicii de curatare, intretinere si decolmatare a rigolelor de colectare a apelor pluviale si a cursurilor de apa aflate in administrarea Consiliului Local al Municipiului Cluj-Napoca· closes 6 Oct
- Romania – Street-cleaning services – Delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare stradală și deszăpezire în municipiul ClujNapoca , sector II· closes 6 Oct
- Romania – Road construction works – PROIECTARE SI EXECUȚIE: „Drum TransRegio Feleac TR 35 – Etapa I Centura Metropolitană TR 35 și Drumuri de Legă-tură – Faza I Centura Metropolitană TR 35 şi Drumuri de legătură, Lot 6: drumul TR35 între km 31+700 și km 38+418 incluzând Nodul 16 (Traian Vuia), Nodul 17 (Bulevardul Muncii), Nodul 18 (intersecție V.O.C.E. cu V.O.C.N-E) și parcarea de scurtă durată d· closes 15 Sept
- Romania – Road construction works – PROIECTARE SI EXECUȚIE LUCRĂRI: Drum TransRegio Feleac TR 35 – Etapa I Centura Metropolitană TR 35 și Drumuri de Legătură – Faza I Centura Metropolitană TR 35 şi Drumuri de legătură, Lot V· closes 10 Sept
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Overhaul and refurbishment work – Lucrări de reparații curente la pavilionul K din cazarma 1369 Constanța· closes 7 Oct
- Romania – Technical analysis or consultancy services – Servicii de evaluare tehnică, analiză și testare a comportării în timp a construcțiilor cu funcție de securitate nucleară/ safety-related structures ale CNE Cernavodă”- CR#44078· closes 16 Oct
- Romania – Cabins – Cofrete de tip post reglare/post reglare-masurare din metal și material compozit, echipate și fără echipament de reglare ; piese de schimb aferente cofretelor din material compozit.· closes 15 Oct
- Romania – Construction work – Execuție lucrări pentru „Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic de Boli Infecțioase, etapa 1 – Extindere CORP A”· closes 17 Sept
- Romania – Technical assistance services – Servicii de consultanţă şi asistenţă tehnică pe perioada de evaluare a cererii de finanțare și de implementare a proiectului SISTEM DE MANAGEMENT INTEGRAT AL DEŞEURILOR ÎN JUDEŢUL BRAŞOV· closes 22 Sept
Documents
- TED-official-notice-596793-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- CONSTRUCTION TO COMPLETION OF FOUR DOOR PIT LATRINE FOR BOYS AND A URINAL WITH ONE CHAMBER FOR PLWDs AT LORUGUM POLICE STATUONNGCDF LOIMA · Kenya
- Estonia – Works for complete or part construction and civil engineering work – CCS moodulhoonete ehitustööd (Tapa)-Narva lõigulAS Eesti Raudtee · Estonia
- Germany – Installation services (except software) – Herstellen eines 2. Serverraums - ZKA ChemnitzEntsorgungsbetrieb der Stadt Chemnitz · Germany
- Czechia – Construction work for bridges – Most ev. č. 302-005 MeziměstíKrálovéhradecký kraj · Czechia
- Belgium – Modular and portable buildings – Aankoop modulaire unitsHulpverleningszone Oost, Vlaams-Brabant · Belgium
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →