Romania – Refuse and waste related services – Delegare prin concesiune a gestiunii unor activități ale serviciului de salubrizare în Sectorul 2 al Municipiului București
Issued by Sectorul 2 al Municipiului Bucuresti · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 30 Aug 2026
- Closes
- 31 Aug 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 2,02,19,63,449.25
- Reference
- 583717-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Water & Environment
- Type
- services
Details
Activitatile serviciului de salubrizare, care fac obiectul delegării sunt: - Colectarea separată și transportul separat al deșeurilor menajere și al deșeurilor similare provenind din activități comerciale din industrie și instituții, inclusiv fracții colectate separat - Măturatul, spălatul și stropitul căilor publice din localitate, inclusiv colectarea și transportul deșeurilor de pământ și pietre provenite de pe căile publice la depozitele de deșeuri, precum și a deșeurilor provenite din coșurile stradale la depozitele de deșeuri și/sau la instalațiile de tratare - Curățarea și transportul zăpezii de pe căile publice din localitate și menținerea în funcțiune a acestora pe timp de polei sau de îngheț. Operatorul va presta si servicii conexe serviciului de salubrizare asa cum sunt acestea descrise la Art. 5 din Caietul de sarcini, parte a documentației de atribuire. Solicitarile de clarificari se pot transmite pana in a 26-a zi anterior termenului limita de depunere oferte. Raspunsurile la solicitarile de clarificari urmand a se publica in ziua a 16-a inainte de depunerea ofertelor. Se va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul limita stabilit.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 2021963449.25): Activitatile serviciului de salubrizare, care fac obiectul delegării sunt: - Colectarea separată și transportul separat al deșeurilor menajere și al deșeurilor similare provenind din activități comerciale din industrie și instituții, inclusiv fracții colectate separat - Măturatul, spălatul și stropitul căilor publice din localitate, inclusiv colectarea și transportul deșeurilor de pământ și pietre provenite de pe căile publice la depozitele de deșeuri, precum și a deșeurilor provenite din coșurile stradale la depozitele de deșeuri și/sau la instalațiile de tratare - Curățarea și transportul zăpezii de pe căile publice din localitate și menținerea în funcțiune a acestora pe timp de polei sau de îngheț. Operatorul va presta si servicii conexe serviciului de salubrizare asa cum sunt acestea descrise la Art. 5 din Caietul de sarcini, parte a documentației de atribuire. Cantitățile de deșeuri care fac obiectul activității de colectare și transport și suprafețele căilor publice care fac obiectul serviciilor delegate în cadrul contractului sunt detaliate în Caietul de sarcini și Studiul de oportunitate publicate în cadrul prezentei proceduri de concesionare. Criterii de atribuire Cea mai avantajoasa oferta din punct de vedere economic (conform art 86 din L 100/2016) / Pretul cel mai scazut (conform SEAP). Pentru atribuirea contractului de concesiune criteriul propus conform art. 86 alin. (2) din Legea 100/2016, este nivelul tarifului de utilizare, după cum urmează: Nivelul tarifului T1-Tarif pentru colectarea separată și transportul separat al deșeurilor de hârtie, metal, plastic și sticlă din deșeurile municipale – Tcs reciclabile -Pondere: 23 % Nivelul tarifului T2-Tarif pentru colectarea separată și transportul separat al deșeurilor reziduale, inclusiv a reziduurilor menajere și similare și al altor deșeuri colectate separat decât cele de hârtie, metal, plastic și sticlă – Tcs reziduale-Pondere: 23 % Nivelul tarifului T3-Tarif pentru colectarea separată și transportul separat al biodeșeurilor din deșeurile municipale – Tcs biodeșeuri -Pondere: 12 % Nivelul tarifului T4-Tarif pentru colectarea separată și transportul separat al deșeurilor din construcții provenite din locuințe, generate de activități de reamenajare și reabilitare interioară și/sau exterioară a acestora-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T6-Tarif pentru colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor voluminoase, inclusiv saltele şi mobilă-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T8-Tarif pentru colectarea separată şi transportul separat al deşeurilor din construcţii abandonate-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T10-Tarif măturat mecanizat carosabil-Pondere: 2 % Nivelul tarifului T11-Tarif măturat mecanizat trotuare -Pondere: 2 % Nivelul tarifului T12-Tarif măturat manual carosabil-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T13-Tarif măturat manual trotuare-Pondere: 3 % Nivelul tarifului T14-Tarif răzuit rigole-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T15-Tarif stropit carosabil-Pondere: 3 % Nivelul tarifului T16-Tarif spălat carosabil-Pondere: 4 % Nivelul tarifului T17-Tarif pentru gestionarea deșeurilor colectate din coșurile stradale-Pondere: 9 % Nivelul tarifului T18-Tarif pentru colectarea separată şi transportul separat al deșeurilor municipale abandonate-Pondere: 1% Nivelul tarifului T20-Tarif operare/acțiune pentru utilaje specifice operațiunilor de deszăpezire si combatere polei monitorizate prin GPS - ”DENUMIRE CATEGORIE UTILAJ 1”, conform Anexa 12 la Studiul de oportunitate-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T21-Tarif operare/acțiune pentru utilaje specifice operațiunilor de deszăpezire si combatere polei monitorizate prin GPS - ”DENUMIRE CATEGORIE UTILAJ 2”, conform Anexa 12 la Studiul de oportunitate-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T22-Tarif operare/acțiune pentru utilaje specifice operațiunilor de deszăpezire si combatere polei monitorizate prin GPS - ”DENUMIRE CATEGORIE UTILAJ 3”, conform Anexa 12 la Studiul de oportunitate-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T23-Tarif operare/acțiune pentru utilaje specifice operațiunilor de deszăpezire si combatere polei monitorizate prin GPS - ”DENUMIRE CATEGORIE UTILAJ 4”, conform Anexa 12 la Studiul de oportunitate-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T24-Tarif operare/acțiune pentru utilaje specifice operațiunilor de deszăpezire si combatere polei monitorizate prin GPS - ”DENUMIRE CATEGORIE UTILAJ 5”, conform Anexa 12 la Studiul de oportunitate-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T25-Tarif operare/acțiune pentru utilaje specifice operațiunilor de deszăpezire si combatere polei monitorizate prin GPS - ”DENUMIRE CATEGORIE UTILAJ 6”, conform Anexa 12 la Studiul de oportunitate-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T26-Tarif operare/acțiune pentru utilaje specifice operațiunilor de deszăpezire si combatere polei monitorizate prin GPS - ”DENUMIRE CATEGORIE UTILAJ 7”, conform Anexa 12 la Studiul de oportunitate-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T27-Tarif curățat zăpadă și gheață manual, inclusiv stații publice de îmbarcare-debarcare călători și refugii-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T28-Tarif pentru împrăștiat manual material antiderapant de tip sare-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T29-Tarif pentru împrăștiat manual material antiderapant de tip sare în amestec cu clorură de calciu solidă-Pondere: 1 % Nivelul tarifului T30-Tarif de mobilizare și asigurare logistică-Pondere: 3 % Punctajul total P = P1+P2+P3+P4+P6+P8+P10+P11+P12+P13+P14+P15+P16+P17+P18+P20+P21+P22+P23+P24+P25+P26+P27+P28+P29+P30 Modul de aplicare al factorilor de evaluare, algoritmul de calcul, precum și descrierea detaliată a tarifelor care fac obiectul evaluării sunt prevăzute în documentul „Instrucțiuni ofertanți”, parte integrantă a documentației de atribuire.
Buyer: Sectorul 2 al Municipiului Bucuresti
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 90500000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
Sectorul 2 al Municipiului Bucuresti has 1 open notice on FreeTender. There are 11 open Water & Environment tenders in Romania. This one closes in 1 day.
Similar Water & Environment tenders
- Romania – Refuse collection services – Contract de delegare a gestiunii activității de colectare și transport a deșeurilor municipale din zona 4 județului Maramureș – Târgu Lăpuș
- Romania – Cleaning services – ACORD CADRU 24 DE LUNI – CURATENIE EXTERIOARA SI INTRETINERE SPATII VERZI
- Romania – Refuse and waste related services – Contractului de delegare (colectare și transport) prin concesiune a gestiunii unor activități componente ale serviciului de salubrizare al unităților administrativ teritoriale membre ale Asociației de Dezvoltare Intercomunitara ADI ECOMANAGEMENT SALUBRIS Călărași din Zona 2 a județului Călărasi
- Romania – Collection, transport and disposal of hospital waste – Servicii de colectare, de transport si de eliminare a deseurilor spitalicesti si a deseurilor periculoase
- Romania – Refuse collection services – CONTRACT DE DELEGARE PRIN CONCESIUNE A GESTIUNII SERVICIULUI PUBLIC DE SALUBRIZARE DIN ORASUL BRAGADIRU, COLECTAREA SEPARATA SI TRANSPORT DESEURI MUNICIPALE SI A ALTOR FLUXURI, SALUBRIZARE STRADALA, DESZAPEZIRE si SERVICII DDD
Documents
- TED-official-notice-583717-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this water & environment opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Water & Environment tenders
- GRAM PANCHAYAT GHOOMNA ,all villages under all Gram Panchayat, Home to Home Garbage collection and segregation from(residential and commercial)areas, street and drain cleaning and community sanitation,premises cleaning work,GP GHOOMNAPanchayati Raj Department · Secretary and Commissioner · CEO-DAUSA · BDO-SIKARAI · India
- Providing Borewell with Allied Works in River Bed at Keelottivakkam panchayatRural Development and Panchayat Raj Department · Kancheepuram,RD,TN · WALLAJABAD, KANCHEEPURAM,RD,TN · India
- Supply of motor pumps starters other miscellaneous material supply and for drinking water works and repair work of motors pumps etc gram panchayat Nahargarh Ps BhadesarPanchayati Raj Department · Secretary and Commissioner · CEO-CHITTORGARH · BDO-BHADESHAR · India
- Supply of motor pumps starters other miscellaneous material supply and for drinking water works and repair work of motors pumps etc gram panchayat Kannoj Ps BhadesarPanchayati Raj Department · Secretary and Commissioner · CEO-CHITTORGARH · BDO-BHADESHAR · India
- BIFURCATION WATER SUPPLY SCHEME FOR VILLAGE BATH IN BLOCK NURMAHAL OF DISTRICT JALANDHARWater Supply and sanitation · Department of Water Supply and Sanitation · Division No. 1, Jalandhar · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →