Romania – Overhaul and refurbishment work – Lucrări de igienizare și reparație la Hala de sortare deșeuri Mocrea, localitatea Mocrea, județul Arad
Issued by Consiliul Judetean Arad · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 4 Sept 2026
- Closes
- 16 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 4,91,140.04
- Reference
- 600112-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- works
Details
Necesitatea achiziției rezultă din necesitatea igienizării și reparării Halei de sortare deșeuri Mocrea. Acest lucru presupune intervenții asupra suprafețelor interioare și utilajelor, porților auto, închiderilor de fațadă și învelitorii, luminatoarelor, sistemului de colectare a apelor pluviale, pardoselilor cabinelor de sortare și terenului exterior din zona halei. Executarea lucrărilor este necesară pentru menținerea halei în stare corespunzătoare de funcționare, remedierea elementelor degradate, asigurarea evacuării apelor pluviale și igienizarea spațiilor interioare și exterioare aferente obiectivului. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016,cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de maxim 8 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, iar termenul limită în care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare este în a 6-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor conf. Art. 161 din Lg 98/2016. •Autoritatea Contractantă îsi rezervă dreptul de a efectua modificări ale contractului conf. prevederilor art. 221 din Lg.98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 491140.04): Necesitatea achiziției rezultă din necesitatea igienizării și reparării Halei de sortare deșeuri Mocrea. Acest lucru presupune intervenții asupra suprafețelor interioare și utilajelor, porților auto, închiderilor de fațadă și învelitorii, luminatoarelor, sistemului de colectare a apelor pluviale, pardoselilor cabinelor de sortare și terenului exterior din zona halei. Executarea lucrărilor este necesară pentru menținerea halei în stare corespunzătoare de funcționare, remedierea elementelor degradate, asigurarea evacuării apelor pluviale și igienizarea spațiilor interioare și exterioare aferente obiectivului, astfel: Igienizarea suprafețelor interioare ale halei și a utilajelor, inclusiv spălarea cu jet de apă sub presiune - 1.820 mp; Demontarea porților auto existente și înlocuirea acestora cu porți auto metalice noi, inclusiv accesoriile necesare - 3buc.; Desfacerea și refacerea închiderilor de fațadă și a învelitorii din tablă cutată, inclusiv elementele de fixare - 785 mp; Repararea sau înlocuirea luminatoarelor și a închiderilor transparente din policarbonat sau plexiglas - 251 mp; Repararea sau înlocuirea jgheaburilor sistemului de colectare a apelor pluviale - 200 ml; Repararea sau înlocuirea burlanelor sistemului de colectare a apelor pluviale - 128,10 ml; Desfacerea pardoselilor existente și refacerea pardoselilor cabinelor de sortare cu plăci OSB de 25 mm - 162,80 mp; Curățarea și igienizarea terenului exterior și a taluzurilor din zona halei - 1.000 mp; Operațiuni auxiliare necesare executării complete a lucrărilor, inclusiv demontări, încărcarea și transportul materialelor rezultate, utilaje, consumabile și protecții temporare - utilaj pentru 10 zile, așa cum sunt descrise în Caietul de sarcini.
Buyer: Consiliul Judetean Arad
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 45453000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 3 notices from Consiliul Judetean Arad, going back to August 2026 — 3 of them still open. There are 85 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 13 days.
More from this buyer
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – Servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pentru faza DALI+PT+DE+CS, DTAC, documentație pentru obținerea Certificatului de urbanism, avize, verificarea proiectului pentru investiția Modernizare DJ 792C km 77+626 – 81+228 Dorobanți – Frontieră RO/HU· closes 7 Oct
- Romania – Road construction works – ”Modernizare DJ 792D km 0+000 – 12+300 DJ792 Mocrea – Chier – Târnova”· closes 29 Sept
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Romania – Construction work for school buildings – Lucrări de execuție privind obiectivul de investitii „Reabilitarea, modernizarea și consolidarea Școlii Gimnaziale nr. 178”· closes 15 Sept
- Romania – Construction work – Execuție lucrări pentru „Extinderea, modernizarea și dotarea Ambulatoriului Spitalului Clinic de Boli Infecțioase, etapa 1 – Extindere CORP A”· closes 17 Sept
- Romania – Refurbishment work – Extindere, restructurare si refunctionalizare corp C1 pentru spatii de invatamant – P+E, cercetare, inovare si industrii creative in cadrul Facultatii de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării (corp C) – UBB, Cluj-Napoca, str. Septimiu Albini, nr. 12.· closes 25 Sept
- Romania – Engineering-design services for traffic installations – Servicii de proiectare și asistență tehnică din partea proiectantului pentru faza DALI+PT+DE+CS, DTAC, documentație pentru obținerea Certificatului de urbanism, avize, verificarea proiectului pentru investiția Modernizare DJ 792C km 77+626 – 81+228 Dorobanți – Frontieră RO/HU· closes 7 Oct
- Romania – Construction work for school buildings – Executie lucrari pentru investitia "CONSTRUIRE, DOTARE SI DIGITALIZARE LICEU TEORETIC COMANDOR ALEXANDRU CATUNEANU DIN SATUL LUNCA CETATUII, COMUNA CIUREA, JUDETUL IASI "· closes 6 Oct
Documents
- TED-official-notice-600112-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- NOTICE FOR REQUIREMENT OF PREMISES AT VASUNDHRA GHAZIABADState Bank of India · India
- NOTICE FOR REQUIREMENT OF PREMISES AT VASUNDHRA GHAZIABADState Bank of India · India
- e-TENDER NOTICE FOR CONSTRUCTION OF TWO STORIED AO & RBO AND THREE STORIED SBILD BUILDING ON BANK’S VACANT PLOT AT MAHATMA GANDHI AVENUE, DURGAPUR, WEST BENGALState Bank of India · India
- Greenhouse Repairs and Electrical Work at Norman A. Berg Plant Materials Center, Beltsville, MarylandAGRICULTURE, DEPARTMENT OF · FARM PRODUCTION AND CONSERVATION BUSINESS CENTER · FPAC BUS CNTR-ACQ DIV · United States
- NOTICE INVITING TENDER (NIT) FOR SELECTION OF PROPOSED PREMISES OF SBI DHAMDAMA BRANCHState Bank of India · India
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →