Romania – Machinery for the industrial preparation or manufacture of food or drink – Furnizarea unei instalații complete de rendering ecologic pentru valorificarea subproduselor animale de porc (Categoria 3 conform Reg. (CE) 1069/2009), format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, împreună cu serviciile și documentele incluse expres, inclusi
Issued by LA FERMA COT · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 6 Sept 2026
- Closes
- 1 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 1,22,96,288.32
- Reference
- 608671-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Manufacturing & Supply
- Type
- goods
Details
Lot unic format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, inclusiv inginerie, FAT, transport DDP până la Ardusat, instalare, PIF, probă integrată, instruire, documentație tehnică, garanție și opțiunile definite.
Lots Lot 1 — Default lot (estimated 12296288.32): Contractul are ca obiect furnizarea unei instalații complete de rendering ecologic pentru valorificarea subproduselor animale de porc (Categoria 3 conform Reg. (CE) 1069/2009), format din linia principală de rendering și mașina P555 de golire și spălare membrane sau echivalent, împreună cu serviciile și documentele incluse expres, inclusiv transportul complet al lotului până la amplasamentul din Ardusat. Echipamentele pot proveni de la producători diferiți, dar contractantul unic este integratorul ansamblului: răspunde pentru coordonarea tehnică și documentară a lotului, pentru transportul întregului lot, efectuează evaluarea finală de risc a instalației integrate și emite sau centralizează declarația de conformitate pentru ansamblul integrat, inclusiv pentru interfața dintre linia principală și P555.
Buyer: LA FERMA COT
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 42215000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 65 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 26 days.
Similar Manufacturing & Supply tenders
- Romania – Apparatus and equipment designed for demonstrational purposes – Echipamente laborator proiect Primul Student Electro din familie, ID· closes 8 Oct
- Romania – Machinery and apparatus for filtering or purifying gases – DISPOZITIVE DE FILTRARE SAU DE PURIFICARE A GAZELOR PENTRU AUTOBUZE· closes 10 Oct
- Romania – Artificial lawn – Furnizarea și montarea gazonului sintetic la Liceul cu Program Sportiv Târgu Mureș· closes 8 Oct
- Romania – Special-purpose product – PROIECTARE, FURNIZARE, MONTARE, PUNERE ÎN FUNCŢIUNE SI CERTIFICARE CAMERA CURATA ISO 6· closes 10 Oct
- Romania – Miscellaneous furnishing – Dotari si echipamente in cadrul Proiectului AMENAJARE CENTRU CULTURAL SI ZONA PIETONALA CENTRALA IN ORASUL SOVATA, SMIS 324821 – 13 LOTURI· closes 15 Sept
Documents
- TED-official-notice-608671-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Manufacturing & Supply tenders
- Disposal of Office Furniture, Motorcycles and an Assortment of Office Equipment by Public AuctionAmref Health Africa · Uganda
- Procurement of Malawi Police Service Uniform & AccessoriesMalawi Police Service · Malawi
- Corregendum RcdfMangochi District Council · Malawi
- Hand PhonesNtchisi District Council · Malawi
- Procurement of Motor Cycle Tyres.Blantyre City Council · Malawi
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →