FreeTender
Accepting bidsitbRomania

Romania – Engineering design services for the construction of civil engineering works – Servicii de proiectare pentru elaborarea documentației tehnico-economice fazele P.U.D., SF, D.T.A.C.+ D.T.O.E., P.Th + D.E. și asistență tehnică din partea proiectantului, pentru obiectivul „Sală de concerte pentru muzică contemporană în Municipiul Timișoara”

Issued by JUDETUL TIMIS · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
5 Sept 2026
Closes
1 Oct 2026, 23:59 UTC
Value
RON 1,52,90,000
Reference
602630-2026
Location
Romania
Sector
Construction & Infrastructure
Type
services

Details

În baza contractului de servicii, vor fi prestate servicii privind elaborarea următoarelor documentații tehnico-economice: ● Plan Urbanistic de Detaliu (PUD); ● Studiul de Fezabilitate (SF); ● Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor / acordurilor / autorizațiilor solicitate prin Certificatul de Urbanism (după caz); ● Documentație Tehnică pentru Autorizarea executării lucrărilor de Construire (DTAC); ● Documentație Tehnică pentru autorizarea Organizării Executării lucrărilor (DTOE); ● Proiect Tehnic și Detalii de Execuție (PT+DE). ● Asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada de executie a lucrarilor. Prin finalizarea procedurii de achiziție se urmărește semnarea unui contract de prestări servicii pentru elaborarea unei documentații tehnico-economice, conform art. 1, alin. (2) din Hotărârea de Guvern nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice. Documentația va sta la baza intenției de accesare a fondurilor pentru Intervenția Regională 7.1.D Infrastructuri culturale publice, apelul de proiecte nr. Apel de proiecte nr. PRV/7.1.D/1, aferent Programului Regional Vest 2021 - 2027 (PR Vest), implementat de către Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii Vest (ADR Vest) în calitate de Autoritate de Management. Activitățile aferente prezentei documentații, vor fi prestate în conformitate cu prevederile caietului de sarcini, documentației tehnice postate în SEAP și a legislației în vigoare. Serviciile vor fi prestate pe o perioadă de 240 zile pentru Etapa 1 și Etapa 2 ( conform caietul de sarcini) de la data emiterii ordinului de începere /prestare al serviciilor, conform documentației de atribuire. Contractul va produce efecte pana la finalizarea lucrărilor, până la recepția la terminarea lucrărilor, finalizată cu aprobarea Procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor. Valoarea estimată este de 15.290.000,00 lei fără TVA. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare /informații suplimentare, în a 12-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în condițiile în care solicitările se vor adresa cu cel puțin 22 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificările depuse după acest termen nu vor mai fi luate in considerare

Lots Lot 1 — Default lot (estimated 15290000): În baza contractului de servicii, vor fi prestate servicii privind elaborarea următoarelor documentații tehnico-economice: ● Plan Urbanistic de Detaliu (PUD); ● Studiul de Fezabilitate (SF); ● Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor / acordurilor / autorizațiilor solicitate prin Certificatul de Urbanism (după caz); ● Documentație Tehnică pentru Autorizarea executării lucrărilor de Construire (DTAC); ● Documentație Tehnică pentru autorizarea Organizării Executării lucrărilor (DTOE); ● Proiect Tehnic și Detalii de Execuție (PT+DE). ● Asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada de executie a lucrarilor. Prin finalizarea procedurii de achiziție se urmărește semnarea unui contract de prestări servicii pentru elaborarea unei documentații tehnico-economice, conform art. 1, alin. (2) din Hotărârea de Guvern nr. 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice. Documentația va sta la baza intenției de accesare a fondurilor pentru Intervenția Regională 7.1.D Infrastructuri culturale publice, apelul de proiecte nr. Apel de proiecte nr. PRV/7.1.D/1, aferent Programului Regional Vest 2021 - 2027 (PR Vest), implementat de către Agenția pentru Dezvoltare Regională a Regiunii Vest (ADR Vest) în calitate de Autoritate de Management. Activitățile aferente prezentei documentații, vor fi prestate în conformitate cu prevederile caietului de sarcini, documentației tehnice postate în SEAP și a legislației în vigoare. Serviciile vor fi prestate pe o perioadă de 240 zile pentru Etapa 1 și Etapa 2 ( conform caietul de sarcini) de la data emiterii ordinului de începere /prestare al serviciilor, conform documentației de atribuire. Contractul va produce efecte pana la finalizarea lucrărilor, până la recepția la terminarea lucrărilor, finalizată cu aprobarea Procesului-verbal de recepție la terminarea lucrărilor. Valoarea estimată este de 15.290.000,00 lei fără TVA. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare /informații suplimentare, în a 12-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în condițiile în care solicitările se vor adresa cu cel puțin 22 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificările depuse după acest termen nu vor mai fi luate in considerare

Buyer: JUDETUL TIMIS

Buyer country: ROU

Procedure: open

CPV code: 71322000

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

We hold 2 notices from JUDETUL TIMIS, going back to September 20262 of them still open. There are 96 open Construction & Infrastructure tenders in Romania. This one closes in 27 days.

Similar Construction & Infrastructure tenders

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Construction & Infrastructure tenders

All Construction & Infrastructure tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →