Romania – De-icing agents – Furnizare de degivrant lichid si degivrant solid pentru degivrarea suprafetelor de miscare ale CNAB, punctele de lucru AIHCB si AIBB-AV, pe loturi: Lotul 1 – Degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare; Lotul 2 – Degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare
Issued by Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti SA · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 1 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- EUR 12,68,000
- Reference
- 595608-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Manufacturing & Supply
- Type
- goods
Details
Furnizare de degivrant lichid si degivrant solid pentru degivrarea suprafetelor de miscare ale CNAB, punctele de lucru AIHCB si AIBB-AV, pe loturi: Lotul 1 – Degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare; Lotul 2 – Degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 15 Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare in a 11-a zi calendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Lots Lot 1 — Degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare (estimated 1268000): Furnizarea de degivrant lichid pentru degivrarea suprafetelor de miscare aeroportuare. Cantitati accord-cadru: - minim 40.000 litri - maxim 400.000 litri Cantitati contract subsecvent: - minim 20.000 litri - maxim 80.000 litri Anual sau in functie de nevoile autoritatii contractante se pot incheia mai multe contracte subsecvente. - Valoarea maximă estimată a acordului-cadru este de 1.268.000 euro, fără TVA - Valoare minimă estimată a acordului cadru este de 126.800 euro, fără TVA - Valoarea maxima estimata a contractului subsecvent este de 253.600 euro, fără TVA. - Valoarea minima estimata a contractului subsecvent este de 63.400 euro, fără TVA Se va atribui minim un contract subsecvent pe an. În funcție de necesitățile entității contractante, numărul contractelor subsecvente se poate majora. Lot 2 — Degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare (estimated 2648000): Furnizarea de degivrant solid pentru degivrarea suprefetelor de miscare aeroportuare. Cantitati accord-cadru: - minim 40.000 kg - maxim 400.000 kg Cantitati contract subsecvent: - minim 20.000 kg - maxim 80.000 kg - Valoarea maximă estimată a acordului-cadru este de 2.648.000 euro, fără TVA - Valoare minimă estimată a acordului-cadru este de 264.800 euro, fără TVA - Valoarea maxima estimata a contractului subsecvent este de 529.600 euro, fără TVA - Valoarea minima estimata a contractului subsecvent este de 132.400 euro, fără TVA Se va atribui minim un contract subsecvent pe an. În funcție de necesitățile entității contractante, numărul contractelor subsecvente se poate majora.
Buyer: Compania Nationala Aeroporturi Bucuresti SA
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 24951310
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
There are 40 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 30 days.
Similar Manufacturing & Supply tenders
- Romania – Lathes, boring and milling machine tools – Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil – 3 loturi· closes 11 Sept
- Romania – Miscellaneous furnishing – Dotari si echipamente in cadrul Proiectului AMENAJARE CENTRU CULTURAL SI ZONA PIETONALA CENTRALA IN ORASUL SOVATA, SMIS 324821 – 13 LOTURI· closes 15 Sept
- Romania – Refrigerators – ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 3· closes 29 Sept
- Romania – Mass spectrometer – Echipamente de cercetare pentru dotarea Laboratorului de radioizotopi· closes 8 Sept
- Romania – Miscellaneous equipment – Soluții informatice + Echipamente hardware· closes 15 Sept
Documents
- TED-official-notice-595608-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Manufacturing & Supply tenders
- SUPPLY, DELIVERY & COMMISSIONING OF A SOLAR- POWERED ICE BLOCK MAKING MACHINEUNDP · Philippines
- Supply and delivery of construction materials and provision of machinery rentalUNDP · Myanmar
- Provision of Hybrid Solar PV Systems for Five (5) Flake Ice Plants in YemenUNDP · Yemen
- Provision of Office Furniture for the NHO and Municipal Information UnitsUNDP · Syria
- Supply and Plant Cactus Seedlings in Jubilee Forest in Al-QatranehUNDP · Jordan
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →