Romania – Analysers – ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 2
Issued by Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 28 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- RON 1,85,950.41
- Reference
- 594993-2026
- Location
- Romania
- Sector
- Manufacturing & Supply
- Type
- goods
Details
Contract de furnizare defalcat pe 18 loturi de produse - ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 2, Cod CPV: 33100000-1; 33123200-0; 33152000-0; 38000000-5; 38434000-6; 38436000-0; 38540000-2; 39714000-0; 42931000-1, cu o valoare estimata totala fără TVA: 955.412,87 lei. Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor = 18 zile. Termen de raspuns al autoritatii contractante = cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor
Lots Lot 1 — Aparat Real-Time PCR (estimated 185950.41): Lotul nr.1 – Aparat Real-Time PCR; Cant. – 1 cpl, Valoare: 185.950,41 lei fără TVA. Lot 2 — Sistem citire placi microdilutii (estimated 57851.24): Lot nr.2 - Sistem citire placi microdilutii; Cant. – 1 cpl, Valoare: 57.851,24 lei fără TVA. Lot 3 — Analizor imunoblot semiautomat (estimated 44628.1): Lot nr.3 - Analizor imunoblot semiautomat; Cant. – 1 cpl, Valoare: 44.628,10 lei fără TVA. Lot 4 — Dispozitiv semiautomat pentru frotiuri (estimated 13223.14): Lot nr.4 -Dispozitiv semiautomat pentru frotiuri; Cant. – 1 cpl, Valoare: 13.223,14 lei fără TVA. Lot 5 — Sistem de colorare BASO TB Ziehl-Nielsen si Kinyoun sau echivalent (estimated 62809.92): Lot nr.5 - Sistem de colorare BASO TB Ziehl-Nielsen si Kinyoun sau echivalent; Cant. – 1 cpl, Valoare: 62.809,92 lei fără TVA. Lot 6 — Incubator de placi ELISA (estimated 13636.36): Lot nr.6 - Incubator de placi ELISA; Cant. – 1 cpl, Valoare: 13.636,36 lei fără TVA. Lot 7 — Hotă microbiologică pentru PCR (estimated 33057.85): Lot nr.7 - Hotă microbiologică pentru PCR; Cant. – 1 cpl, Valoare: 33057,85 lei fără TVA. Lot 8 — Hota microbiologica clasa II cu flux laminar vertical (estimated 45454.55): Lot nr.8 - Hota microbiologica clasa II cu flux laminar vertical; Cant. – 1 cpl, Valoare: 45.454,55 lei fără TVA. Lot 9 — Hotă microbiologică clasa II, deschidere 1,5 m. (estimated 57851.24): Lot nr.9 - Hotă microbiologică clasa II, deschidere 1,5 m.; Cant. – 1 cpl, Valoare: 57.851,24 lei fără TVA. Lot 10 — Incubator cu CO2, 165 L, kit UV si decontaminare cu H2O2 (estimated 57851.24): Lot nr.10 - Incubator cu CO2, 165 L, kit UV si decontaminare cu H2O2; Cant. – 1 cpl, Valoare: 57.851,24 lei fără TVA. Lot 11 — Liofilizator de laborator cu pompă de vid și accesorii (estimated 66115.7): Lot nr.11 - Liofilizator de laborator cu pompă de vid și accesorii; Cant. – 1 cpl, Valoare: 66.115,70 lei fără TVA. Lot 12 — Electrocardiograf portabil cu 12 canale (estimated 9090.91): Lot nr.12 - Electrocardiograf portabil cu 12 canale; Cant. – 1 cpl, Valoare: 9.090,91 lei fără TVA. Lot 13 — Agitator pentru plăci (estimated 23966.94): Lot nr.13 - Agitator pentru plăci; Cant. – 1 cpl, Valoare: 23.966,94 lei fără TVA. Lot 14 — Stand magnetic pentru plăci (estimated 13223.14): Lot nr.14 - Stand magnetic pentru plăci; Cant. – 1 cpl, Valoare: 13.223,14 lei fără TVA. Lot 15 — Centrifuga cu racire cu rotor si accesorii (estimated 49586.78): Lot nr.15 - Centrifuga cu racire cu rotor si accesorii; Cant. – 1 cpl, Valoare: 49.586,78 lei fără TVA. Lot 16 — Transiluminator cu lumina alb/bleu (estimated 6198.35): Lot nr.16 - Transiluminator cu lumina alb/bleu; Cant. – 1 cpl, Valoare: 6.198,35 lei fără TVA. Lot 17 — Bec electric pentru microbiologie (estimated 9917): Lot nr.17 - Bec electric pentru microbiologie; Cant. – 2 cpl, Valoare: 9.917,00 lei fără TVA. Lot 18 — Tester Integritate - Sistem de testare a integrității filtrelor (estimated 205000): Lot nr.18 - Tester Integritate - Sistem de testare a integrității filtrelor; Cant. – 1 cpl, Valoare: 205.000,00 lei fără TVA.
Buyer: Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino
Buyer country: ROU
Procedure: open
CPV code: 38434000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from Institutul National de Cercetare Dezvoltare Medico Militara Cantacuzino, going back to September 2026 — 2 of them still open. There are 40 open Manufacturing & Supply tenders in Romania. This one closes in 27 days.
More from this buyer
- Romania – Refrigerators – ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 3· closes 29 Sept
Similar Manufacturing & Supply tenders
- Romania – Lathes, boring and milling machine tools – Furnizare Instrumente ateliere specializate pentru proiectul: Reabilitarea, modernizarea, extinderea si dotarea Liceului Tehnologic ”Tase Dumitrescu” Mizil – 3 loturi· closes 11 Sept
- Romania – Miscellaneous equipment – Soluții informatice + Echipamente hardware· closes 15 Sept
- Romania – Mass spectrometer – Echipamente de cercetare pentru dotarea Laboratorului de radioizotopi· closes 8 Sept
- Romania – Refrigerators – ECHIPAMENTE DE LABORATOR tip 3· closes 29 Sept
- Romania – Mass spectrometer – Spectrometru de masă cuadrupolar· closes 2 Oct
Documents
- TED-official-notice-594993-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this manufacturing & supply opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Manufacturing & Supply tenders
- SUPPLY, DELIVERY & COMMISSIONING OF A SOLAR- POWERED ICE BLOCK MAKING MACHINEUNDP · Philippines
- Supply and delivery of construction materials and provision of machinery rentalUNDP · Myanmar
- Provision of Hybrid Solar PV Systems for Five (5) Flake Ice Plants in YemenUNDP · Yemen
- Provision of Office Furniture for the NHO and Municipal Information UnitsUNDP · Syria
- Supply and Plant Cactus Seedlings in Jubilee Forest in Al-QatranehUNDP · Jordan
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →