FreeTender
Accepting bidsitbGreece

Greece – Food, beverages, tobacco and related products – Προμήθεια τροφίμων για την κάλυψη των αναγκών σίτισης των παιδιών του Βρεφονηπιακού Σταθμού Ολυμπιακού Χωριού της Δ.ΥΠ.Α, Υπηρεσία αρμοδιότητας της Περιφερειακής Διεύθυνσης Αττικής για το έτος 2027 ΑΣ

Issued by ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)

Published
2 Sept 2026
Closes
7 Sept 2026, 23:59 UTC
Reference
592139-2026
Location
Greece
Sector
Agriculture & Food
Type
goods

Details

«Προμήθεια τροφίμων για την κάλυψη των αναγκών σίτισης των παιδιών του Βρεφονηπιακού Σταθμού Ολυμπιακού Χωριού της Δ.ΥΠ.Α, Υπηρεσία αρμοδιότητας της Περιφερειακής Δ/νσης Αττικής για το έτος 2027» συνολικού προϋπολογισμού 68.249,69€ πλέον του ΦΠΑ (13%), ήτοι 77.122,15€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ (13%), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει μόνο της τιμής (ήτοι το μεγαλύτερο ποσοστό έκπτωσης επί τοις εκατό (%) στην τιμή του είδους βάσει της εκάστοτε νόμιμα διαμορφούμενης και πιστοποιούμενης μέσης λιανικής τιμής πώλησης του είδους κατά την ημέρα παράδοσης του) σύμφωνα με τα όσα περιγράφονται αναλυτικά στα συνημμένα ΕΝΟΤΗΤΕΣ και ΠΑΡΑΡΤΗΜΑΤΑ της παρούσας Διακήρυξης και τα οποία αποτελούν αναπόσπαστο μέρος αυτής. Σε περίπτωση που κάποιο είδος δεν συμπεριλαμβάνεται στο δελτίο πιστοποίησης τιμών του Τμήματος Εμπορίου της Δ/νσης Ανάπτυξης της Περιφέρειας η ανάθεση θα γίνει με το κριτήριο της πλέον συμφέρουσας από οικονομική άποψη προσφοράς, βάσει τιμής, ήτοι το μεγαλύτερο ποσοστό έκπτωσης επί τοις εκατό (%) στην τιμή του υπόψη είδους, όπως αυτή εμφανίζεται στον Πίνακα του Ενδεικτικού προϋπολογισμού του Παραρτήματος Ι της Διακήρυξης. Η εκτιμώμενη αξία της σύμβασης ανέρχεται στο συνολικό ποσό των 59.304,64€ μη συμπεριλαμβανομένου αναλογούντος ΦΠΑ 13% (εκτιμώμενη αξία συμπεριλαμβανομένου αναλογούντος ΦΠΑ13% : 68.249,69€) και αναλύεται ως εξής: ΤΜΗΜΑ Α: «ΕΙΔΗ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟΥ» εκτιμώμενης αξίας 20.740,47€ πλέον ΦΠΑ 13%. ΤΜΗΜΑ Β: «ΕΙΔΗ ΚΡΕΟΠΩΛΕΙΟΥ» εκτιμώμενης αξίας 8.632,62€ πλέον ΦΠΑ 13%. ΤΜΗΜΑ Γ: «ΕΙΔΗ ΙΧΘΥΟΠΩΛΕΙΟΥ-ΚΑΤΕΨΥΓΜΕΝΑ» εκτιμώμενης αξίας 9.726,77€ πλέον ΦΠΑ 13%. ΤΜΗΜΑ Δ: «ΕΙΔΗ ΟΠΩΡΟΛΑΧΑΝΟΠΩΛΕΙΟΥ» εκτιμώμενης αξίας 13.860,08€ πλέον ΦΠΑ 13%. ΤΜΗΜΑ Ε: «ΕΙΔΗ ΓΑΛΑΚΤΟΠΩΛΕΙΟΥ» εκτιμώμενης αξίας 10.624,07€ πλέον ΦΠΑ 13%. ΤΜΗΜΑ ΣΤ: «ΕΙΔΗ ΑΡΤΟΠΟΙΙΑΣ -ΓΑΛΑ» εκτιμώμενης αξίας 4.665,68 € πλέον ΦΠΑ 13%.

Lots Lot 1 — «Προμήθεια τροφίμων για την κάλυψη των αναγκών σίτισης των παιδιών του Βρεφονηπιακού Σταθμού Ολυμπιακού Χωριού της Δ.ΥΠ.Α, Υπηρεσία αρμοδιότητας της Περιφερειακής Δ/νσης Αττικής για το έτος 2027» συνολικού προϋπολογισμού 68.249,69€ πλέον του ΦΠΑ (13%), ήτοι 77.122,15€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ (13%): ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ

Buyer: ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ

Buyer country: GRC

Procedure: open

CPV code: 15000000

Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).

Context for bidders

We hold 3 notices from ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ, going back to August 20262 of them still open. They buy mostly in IT & Telecom and Agriculture & Food. There are 5 open Agriculture & Food tenders in Greece. This one closes in 6 days.

Documents

Before you bid on this tender

A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this agriculture & food opportunity. Always verify the details on the official source.

  • Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
  • Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
  • Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
  • Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
  • Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
  • Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.

More Agriculture & Food tenders

All Agriculture & Food tenders →

FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.

Verify & apply on the official portal →