Greece – Fire suppression foam or similar compounds – ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΦΡΟΓΟΝΟΥ ΥΓΡΟΥ FLUORINE FREE FOAM (FFF ή F3 ή 3F) ΓΙΑ ΤΑ ΕΤΗ 2027-2028 ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗΣ ΔΥΟ ΕΤΩΝ (2029-2030)
Issued by ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ /ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ/ Α΄ ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 5 Sept 2026
- Closes
- 12 Oct 2026, 23:59 UTC
- Value
- EUR 6,90,000
- Reference
- 602490-2026
- Location
- Greece
- Sector
- Defence & Security
- Type
- goods
Details
Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διεθνή διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας για την προμήθεια αφρογόνου υγρού fluorine free foam (FFF ή F3 ή 3F) για τις ανάγκες της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας / Πυροσβεστικού Σώματος για τα έτη 2027-2028 με δικαίωμα προαίρεσης δύο ετών, όπως αναφέρεται στο «ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α΄» και περιγράφεται στο «ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Δ΄», τα οποία αποτελούν αναπόσπαστα μέρη της Διακήρυξης αυτής, συνολικής εκτιμώμενης αξίας εξακοσίων ενενήντα χιλιάδων ευρώ (690.000,00 €), συμπεριλαμβανομένων των υπέρ τρίτων κρατήσεων, ως και κάθε άλλη επιβάρυνση, μη συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α., και συνολικής εκτιμώμενης αξίας οκτακοσίων πενήντα πέντε χιλιάδων εξακοσίων ευρώ (855.600,00 €) συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. Υπάρχει δυνατότητα άσκησης δικαιώματος προαίρεσης για τα έτη 2029-2030 συνολικής εκτιμώμενης αξίας ( των τεσσάρων συνολικών ετών ασκηθέντος του δικαιώματος προαίρεσης) ενός εκατομμυρίου τριακοσίων ογδόντα χιλιάδων ευρώ (1.380.000,00 €), συμπεριλαμβανομένων των υπέρ τρίτων κρατήσεων, ως και κάθε άλλη επιβάρυνση, μη συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α., και συνολικής εκτιμώμενης αξίας ενός εκατομμυρίου επτακοσίων έντεκα χιλιάδων διακοσίων ευρώ (1.711.200,00 €) συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. Κριτήριο κατακύρωσης τη πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει της τιμής (χαμηλότερη τιμή).
Lots Lot 1 — ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΑΦΡΟΓΟΝΟΥ ΥΓΡΟΥ FLUORINE FREE FOAM (FFF ή F3 ή 3F) ΓΙΑ ΤΑ ΕΤΗ 2027-2028 ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗΣ ΔΥΟ ΕΤΩΝ (2029-2030) (estimated 690000): Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διεθνή διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας για την προμήθεια αφρογόνου υγρού fluorine free foam (FFF ή F3 ή 3F) για τις ανάγκες της Γενικής Γραμματείας Πολιτικής Προστασίας / Πυροσβεστικού Σώματος για τα έτη 2027-2028 με δικαίωμα προαίρεσης δύο ετών, όπως αναφέρεται στο «ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Α΄» και περιγράφεται στο «ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Δ΄», τα οποία αποτελούν αναπόσπαστα μέρη της Διακήρυξης αυτής, συνολικής εκτιμώμενης αξίας εξακοσίων ενενήντα χιλιάδων ευρώ (690.000,00 €), συμπεριλαμβανομένων των υπέρ τρίτων κρατήσεων, ως και κάθε άλλη επιβάρυνση, μη συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α., και συνολικής εκτιμώμενης αξίας οκτακοσίων πενήντα πέντε χιλιάδων εξακοσίων ευρώ (855.600,00 €) συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. Υπάρχει δυνατότητα άσκησης δικαιώματος προαίρεσης για τα έτη 2029-2030 συνολικής εκτιμώμενης αξίας ( των τεσσάρων συνολικών ετών ασκηθέντος του δικαιώματος προαίρεσης) ενός εκατομμυρίου τριακοσίων ογδόντα χιλιάδων ευρώ (1.380.000,00 €), συμπεριλαμβανομένων των υπέρ τρίτων κρατήσεων, ως και κάθε άλλη επιβάρυνση, μη συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α., και συνολικής εκτιμώμενης αξίας ενός εκατομμυρίου επτακοσίων έντεκα χιλιάδων διακοσίων ευρώ (1.711.200,00 €) συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α. Κριτήριο κατακύρωσης τη πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά βάσει της τιμής (χαμηλότερη τιμή).
Buyer: ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ /ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ/ Α΄ ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ
Buyer country: GRC
Procedure: open
CPV code: 35111520
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 3 notices from ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΛΙΜΑΤΙΚΗΣ ΚΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ /ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΩΝ/ Α΄ ΤΜΗΜΑ ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ, going back to September 2026 — 3 of them still open. They buy mostly in Defence & Security, Manufacturing & Supply and Water & Environment. There are 2 open Defence & Security tenders in Greece. This one closes in 38 days.
More from this buyer
- Greece – Cleaning services – Παροχή υπηρεσιών καθαριότητας για την κάλυψη των αναγκών της Γενικής Γραμματείας Αποκατάστασης Φυσικών Καταστροφών και Κρατικής Αρωγής για τις ανάγκες καθαρισμού κτιριακών χώρων· closes 29 Sept
- Greece – Safety headgear – Προκηρύσσουμε ηλεκτρονικό διεθνή διαγωνισμό ανοικτής διαδικασίας σύμφωνα με το άρθρο 27 του Ν.4412/2016, για τη προμήθεια με αγορά των ειδών: Α. δεκαπέντε χιλιάδες (15.000) Κράνη αστικά με φακό (Μονίμων, Εθελοντών), Β. τρεις χιλιάδες (3.000) Κράνη δασοπυρόσβεσης με φακό· closes 2 Oct
Similar Defence & Security tenders
- Greece – Police uniforms – ΣΧΟΛΗ ΑΣΤΥΦΥΛΑΚΩΝ· closes 2 Oct
Documents
- TED-official-notice-602490-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this defence & security opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Defence & Security tenders
- Repair and maintenance of toilet block of BOP Jai and Sidhai at 104 Bn BSF under SHQ BSF TeliamuraDG,BSF,MHA · Tripura FTR(Agartala),BSF,MHA · India
- Supplying and Fixing of Switch and Socket for charging point and LED tube lights for Transit Jawan Barracks at Bhondsi campus under FTR HQ BSF Kashmir.DG,BSF,MHA · Srinagar FTR(Srinagar),BSF,MHA · India
- SPL REPAIR/REPLACEMENT TO BOREWELL AND ALLIED WKS AT AIR FORCE STATION HALWARAE-IN-C BRANCH - MILITARY ENGINEER SERVICES · CE WC and CE(AF) WAC PALAM-MES · CWE (AF) Ambala-MES · GE (AF) Halwara-MES · India
- Spain – Hull and mechanical spare parts for warships – Suministro abierto de repuestos de la línea de ejes con destino BAM YDirección de Gestión Económica de la Jefatura de Apoyo Logístico de la Armada · Spain
- Germany – Protective and safety clothing – FeuerwehreinsatzbekleidungDeutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH · Germany
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →