Denmark – Consultative engineering and construction services – 13320.R01 (Genudbud) Rute 9, Nørreballe Omfartsvej Rådgiverudbud
Issued by Vejdirektoratet · via TED — Tenders Electronic Daily (EU)
- Published
- 2 Sept 2026
- Closes
- 29 Sept 2026, 23:59 UTC
- Value
- DKK 1,60,00,000
- Reference
- 592454-2026
- Location
- Denmark
- Sector
- Construction & Infrastructure
- Type
- services
Details
Nærværende udbud omfatter totalrådgivning vedrørende projektering og gennemførelse af etableringen af en ny omfartsvej ved Nørreballe på rute 9. Omfartsvejen etableres som en motortrafikvej med en hastighed på 90 km/t. Projektet er en del af det politiske forlig om ”Infrastrukturplan 2035”. Anlægsloven, L 176 Forslag til lov om udbygning af rute 9 ved Nørreballe, blev vedtaget ved 3. behandling den 3. juni 2025. Formålet med udbygningen af rute 9 ved Nørreballe er at forbedre forholdene i Nørreballe, herunder særligt i forhold til støj, trafiksikkerhed og den lokale trafikafvikling. Samtidig skal projektet forbedre fremkommeligheden på rute 9 for den gennemkørende trafik. Den eksisterende strækning er ca. 56 km lang og består i dag af en 2-sporet landevej, hvor der på størstedelen af strækningen er cykelsti i begge sider. Udbuddet vedrører totalrådgivning i forbindelse med den videre planlægning, projektering og realisering af projektet og er benævnt ”13320.R01 (Genudbud), Rute 9, Nørreballe Omfartsvej Rådgiverudbud”. Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af opgaven, herunder rådgiverens ydelser, ansvar og leverancer. Opgaven forventes igangsat ultimo 2026 og afsluttet medio 2030.
Lots Lot 1 — 13320.R01 (Genudbud) Rute 9, Nørreballe Omfartsvej Rådgiverudbud (estimated 16000000): Nærværende udbud omfatter totalrådgivning vedrørende projektering og gennemførelse af etableringen af en ny omfartsvej ved Nørreballe på rute 9. Omfartsvejen etableres som en motortrafikvej med en hastighed på 90 km/t. Projektet er en del af det politiske forlig om ”Infrastrukturplan 2035”. Anlægsloven, L 176 Forslag til lov om udbygning af rute 9 ved Nørreballe, blev vedtaget ved 3. behandling den 3. juni 2025. Formålet med udbygningen af rute 9 ved Nørreballe er at forbedre forholdene i Nørreballe, herunder særligt i forhold til støj, trafiksikkerhed og den lokale trafikafvikling. Samtidig skal projektet forbedre fremkommeligheden på rute 9 for den gennemkørende trafik. Den eksisterende strækning er ca. 56 km lang og består i dag af en 2-sporet landevej, hvor der på størstedelen af strækningen er cykelsti i begge sider. Udbuddet vedrører totalrådgivning i forbindelse med den videre planlægning, projektering og realisering af projektet og er benævnt ”13320.R01 (Genudbud), Rute 9, Nørreballe Omfartsvej Rådgiverudbud”. Der henvises til udbudsmaterialet for en mere detaljeret beskrivelse af opgaven, herunder rådgiverens ydelser, ansvar og leverancer. Opgaven forventes igangsat ultimo 2026 og afsluttet medio 2030.
Buyer: Vejdirektoratet
Buyer country: DNK
Procedure: open
CPV code: 71310000
Full notice, tender documents and how to bid are on the official TED page (link above).
Context for bidders
We hold 2 notices from Vejdirektoratet, going back to September 2026 — 2 of them still open. There are 8 open Construction & Infrastructure tenders in Denmark. This one closes in 28 days.
More from this buyer
Similar Construction & Infrastructure tenders
- Denmark – Road-repair works – AR-2026 - Asfaltreparationer· closes 2 Oct
- Denmark – Works for complete or part construction and civil engineering work – DP13 - Tilbygning til FAM - Fag- og storentrepriser· closes 29 Sept
- Denmark – Infrastructure works consultancy services – Udbud af totalrådgivning ifm. områdefornyelse af Folkeparken· closes 22 Sept
- Denmark – Architectural, construction, engineering and inspection services – Totalrådgiverudbud vedr. restaurering af Faaborg Museum· closes 13 Oct
- Denmark – Miscellaneous special-trade construction work – Hinnerup Fjernvarme - Varmeakkumuleringstank 6000m3· closes 25 Sept
Documents
- TED-official-notice-592454-2026.pdfDownload (pdf)
Before you bid on this tender
A quick checklist to help you decide whether to bid and prepare a compliant submission for this construction & infrastructure opportunity. Always verify the details on the official source.
- Confirm the exact closing date and time (and time zone) on the official portal — deadlines are strict and can be revised by a corrigendum.
- Read the full notice and every attached document, including the scope, specifications and any bill of quantities or terms of reference.
- Check the eligibility criteria — prior similar experience, annual turnover, certifications and registrations — and make sure you qualify before investing effort.
- Prepare any earnest-money deposit (EMD) or bid security and the required formats early; missing or wrongly-formatted documents are a common cause of rejection.
- Note how bids must be submitted (online or physical), in what format, and whether a digital signature or portal registration is required.
- Watch for corrigenda and clarifications right up to the deadline — requirements and dates can change.
More Construction & Infrastructure tenders
- CONSTRUCTION TO COMPLETION OF FOUR DOOR PIT LATRINE FOR BOYS AND A URINAL WITH ONE CHAMBER FOR PLWDs AT LORUGUM POLICE STATUONNGCDF LOIMA · Kenya
- Germany – Floor-covering work – BK 14.2 Tanzboden - Schwingboden am Hochbunker AgathofMagistrat der Stadt Kassel · Germany
- Poland – Installation of road lighting equipment – Oświetlenie przejść dla pieszych na ulicach będących w zarządzie Miejskiego Zarządu Dróg w RzeszowieGmina Miasto Rzeszów - Urząd Miasta Rzeszowa · Poland
- Germany – Railway construction works – VKP München; Ausbau des bauzeitlichen ZugangesDB InfraGO AG – Geschäftsbereich Personenbahnhöfe (Bukr 11) · Germany
- Slovenia – Road-maintenance equipment – CISTERNA ZA PRANJE CESTIŠČ NA SISTEMU ABROLDRUŽBA ZA AVTOCESTE V REPUBLIKI SLOVENIJI D.D. · Slovenia
FreeTender mirrors this notice for reference. Verify the details and bid on the official portal.
Verify & apply on the official portal →